کتابخانه‌ها

 کتابخانه ملاصدرا 

 

 

 تاریخ شروع به فعالیت :

 

تعداد کتب فارسی

10755 جلد

تعداد کتب لاتین

36152 جلد

تعداد پایان نامه های فارسی

1138 عنوان

تعداد پایان نامه های لاتین

889 عنوان

تعداد نشریات فارسی

60 عنوان

تعداد نشریات لاتین

982 عنوان

تعداد کتب مرجع فارسی

400 جلد

تعداد کتب مرجع لاتین

3360 جلد

تعداد CD مجلات

186 عنوان

تعداد CDکتاب

200 عنوان

آدرس وب سایت کتابخانه shirazu.ac.ir/mlslib
 

 

      کتابخانه ملاصدرا در دانشکده علوم دانشگاه شیراز واقع شده است که بنام فیلسوف الهی قرن یازدهم، مرحوم صدرالمتالهین (ملاصدرا ) نام گذاری گردیده است و قبل از آن نیز به کتابخانه علم و هنر معروف بوده است. این کتابخانه در اوایل دهه 1340 به عنوان کتابخانه مرکزی دانشگاه شیراز تاسیس شد و تحت عنوان کتابخانه دانشگاهی فعالیت خود را آغاز نمود.

      در سال 1365 کتابخانه ملاصدرا به دو قسمت تفکیک شد و مجموعه مربوط به ادبیات و علوم انسانی به کتابخانه میرزای شیرازی منتقل گردید و مابقی مجموعه که مربوط به رشته های علوم پایه (فیزیک، شیمی، ریاضی، زمین شناسی، زیست شناسی و آمار) می باشد، در همین کتابخانه باقی مانده است.

      بعد از تفکیک کتابخانه به مرور حجم کتابها و نشریات افزایش یافت. تعداد کتب فارسی از 5000 جلد به حدود 10000 جلد، تعداد کتب لاتین از 25000 جلد به حدود 38000 جلد افزایش یافته است. هم اکنون کتابخانه دارای 972 عنوان نشریه لاتین است و آرشیوی با بیش از 45000 جلد مجله لاتین صحافی شده در بخش نشریات کتابخانه ملاصدرا موجود می باشد. پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکترا به 2290 عنوان و لوح فشرده که شامل CD مجلات و کتب می باشد به 386 عنوان می رسد. 

      این کتابخانه دارای کاملترین سری نشریات Chemical Abstracts  در خاورمیانه     می باشد که از سال 1934 تاکنون تهیه گردیده و همچنین شامل مجموعه Abstracts در رشته های فیزیک، زمین شناسی و زیست شناسی نیز می باشد.

      کتابخانه ملاصدرا به خاطر منابع بسیار غنی شامل کتب، پایان نامه ها و نشریات، یکی از غنی ترین کتابخانه های دانشگاهی و بعنوان تنها قطب نگهداری منابع علوم پایه در جنوب کشور می باشد و از سال 1378 به بعد عضو طرح غدیر است و به تمام دانشگاهها و سازمانهای عضو این طرح سرویس دهی دارد که طبق این طرح دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا از سراسر ایران جهت امانت کتاب و استفاده از منابع کتابخانه مراجعه  می نمایند. این کتابخانه در طرح امین نیز عضویت دارد.

     کتابخانه ملاصدرا همه ساله با توجه به ماهیت منابع موجود خود علاوه بر ارائه خدمات به اساتید، دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای دانشکده علوم، به اساتید و دانشجویان سایر دانشکده ها بخصوص دانشکده های مهندسی و کشاورزی (بطور متوسط 5000 نفر در هر ترم تحصیلی) نیز خدمات کتابخانه ای ارائه می نماید. در ضمن علاوه بر ارائه خدمات وسیع به دانشگاهیان دانشگاه شیراز، این کتابخانه به سایر دانشگاهها و مراکز علمی از جمله دانشگاه پیام نور، دانشگاه صنعتی شیراز، دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی شیراز، دانشگاه یاسوج، مدارس، سازمانهای مختلف اجرایی در سطح استان و کشور سرویس ارائه می نماید.

      کتابخانه ملاصدرا اولین کتابخانه دانشگاه شیراز است که به سیستم کامپیوتری مجهز شد و براساس نرم افزار جامع پارس آذرخش فعالیت می کند. برنامه کامپیوتری شدن کتابخانه در فاصله یکسال و نیم با همت تمام کارمندان کتابخانه ملاصدرا عملی شد و تمام کارهای مربوط به امانت کتاب، فهرستنویسی و ثبت نشریات به صورت کامپیوتری انجام می گیرد.

      جستجوی کتاب در خارج از دانشگاه شیراز از طریق وب سایت کتابخانه ملاصدرا با آدرس:

http://mollasadralib.suce.ac.ir

 ودر سطح دانشگاه شیراز از طریق آدرس:

http://shirazu.ac.ir/mlslib

صورت می گیرد.

 

      با توجه به افزایش حجم منابع کتابخانه، نیاز به ساخت بنای جدیدی جهت گسترش آن احساس می شد. بنابراین از سال 1375 کار ساخت و ساز ساختمان جدید کتابخانه ملاصدرا با زیربنای1500 متر مربع آغاز و در سال 1385 به بهره برداری رسید. این ساختمان در مجاورت ساختمان قدیم کتابخانه بنا شده و دارای 4 طبقه می باشد. سه سالن مخزن کتاب در دو طبقه واقع شده و سه سالن نیز به مطالعه اختصاص داده شده است. سالن کتب مرجع در طبقه سوم و بخش مدیریت و اداری ، سفارشات نشریات و سفارش مقاله در طبقه اول واقع شده است. این ساختمان مجهز به سیستم گرمایش و سرمایش مرکزی، سیستم اطفای حریق، سیستم امنیتی Data Gate و دوربین مدار بسته می باشد.

      هم اکنون ساختمان قدیمی کتابخانه ملاصدرا به بخش نشریات اختصاص دارد که قسمتی نیز بعنوان سالن مطالعه در نظر گرفته شده و اتاق تکثیر در این قسمت قرار دارد.

      در حال حاضر ریاست کتابخانه بعهده آقای دکتر خانی می باشد و تعداد کارکنان این کتابخانه 20 نفر است که در قسمتهای مختلف مشغول بکار می باشند.

 

زیر مجموعه های کتابخانه ملاصدرا

 

مدیریت

نشریات

پایان نامه ها

میز امانت

سفارشات

فهرست نویسی

کتب مرجع

میز بازبین

 

 

 

آمار کتب ، نشریات و دیگر منابع در کتابخانه ملاصدرا

 

تعداد کتب فارسی

10755 جلد

تعداد کتب لاتین

36152 جلد

تعداد پایان نامه های فارسی

1138 عنوان

تعداد پایان نامه های لاتین

889 عنوان

تعداد نشریات فارسی

60 عنوان

تعداد نشریات لاتین

982 عنوان

تعداد کتب مرجع فارسی

400 جلد

تعداد کتب مرجع لاتین

3360 جلد

تعداد CD مجلات

186 عنوان

تعداد CDکتاب

200 عنوان