آیین نکوداشت دانشمندان شیمی دانشگاه شیراز

آیین نکوداشت دانشمندان شیمی دانشگاه شیراز


همایش پاسداشت نخبگی با هدف تکریم و بزرگداشت دانشمندان شیمی در مجتمع فرهنگی رفاهی دانشگاه شیراز برگزار شد.
در این مراسم از پروفسور حبیب فیروزآبادی، پروفسور ناصر ایران پور، پروفسور افسانه صفوی و پروفسور هاشم شرقی تجلیل به عمل آمد.
همچنین از کتاب زندگی نامه این دانشمندان با حضور استاندار فارس، سرپرست دانشگاه شیراز رونمایی شد.

مهندس سید محمد علی افشانی، در مراسم پاسداشت نخبگی که به مناسبت تقدیر از چهار تن از دانشمندان شیمی استان برگزار شد، اظهار داشت: مسئولیت شناسی و مسئولیت پذیری بزرگان را وادار می کند تا در اوج قرار گیرند و به معنای واقعی کلمه به مدارج بالای انسانی و ایمانی عروج کنند.
وی با بیان این که لفظ معلم بزرگ ترین عنوان برای اساتید مورد تقدیر دانشگاه شیراز است و این اساتید معلمان بزرگ کشور هستند، تصریح کرد: معلمی بالاترین مقام آدمی است و انسان به خاطر آموختن بر فرشتگان برتری پیدا کرد.
استاندار فارس با اشاره به این که اگر انسان سه خصوصیت را داشته باشد همواره عزیز و مورد تکریم ملت ایران خواهد بود، گفت: ایمان خالص که نمود آن در عمل انسان ها مشخص باشد، دانش و علم به خصوص اگر سرآمد باشد و کار خیری که نفع آن به دیگران برسد؛ معلمان هر سه خصوصیت را با هم دارند.
مهندس افشانی با بیان این که انیشتین می گوید اعتقاد به رمز بزرگ هستی شاه فنر تحقیقات علمی است، ادامه داد: معلمان بزرگ ما با اعتقاد به رمز بزرگ هستی به چنین دستاوردهای عظیمی دسترسی پیدا کرده اند و این بیانگر این است که این انسان ها فراتر از خود می اندیشند.
وی تاکید کرد: جوانان باید تصمیم بگیرند که راه اساتید بزرگ را ادامه دهند و بدانند که این اساتید با تلاش فراوان به اینجا رسیده اند؛ چنانکه حافظ شیرازی سروده است:
ای بی‌خبر بکوش که صاحب خبر شوی
تا راهرو نباشی کی راهبر شوی
در مکتب حقایق پیش ادیب عشق
هان ای پسر بکوش که روزی پدر شوی
دست از مس وجود چو مردان ره بشوی
تا کیمیای عشق بیابی و زر شوی
وجه خدا اگر شودت منظر نظر
زین پس شکی نماند که صاحب نظر شوی
مهندس افشانی با اشاره به این که دانشمندان ما تمدن سازان جهان هستند و آنچه بشر در اختیار دارد حاصل کار دانشمندان است، ادامه داد: ثروت اصلی بشر دانش او است نه ساختمان و ماشین؛ این دانش ثروت تجمیع شده بشر است؛ همان گونه که زکریای رازی نقش دارد، دانشمندانی که امروز تقدیر می شوند هم در دانش بشری نقش دارند؛ همه دانش در طول تاریخ تجمیع شده و به عنوان ثروت در اختیار بشر قرار گرفته است.
وی با بیان این که دانشمندان برای آسایش بشر تلاش و فرصت سازی می کنند و جامعه قدردان آن ها است، اظهار داشت: سودجویان آسایش بشر را به خطر می اندازند و فرصت طلبی می کنند.
استاندار فارس با اشاره به این که یکی از مهم تریم ترین نیازهای جامعه کارآفرینی است از دانشگاهیان خواست در این زمینه قدم برداشته و به این پاسخ دهند تا سهمی در خور برای اشتغال جوانانی که اگر بیکار بمانند دچار افسردگی شده و حتی مجرم خواهند شد، داشته باشند.
مهندس افشانی با تاکید بر این که باید همانند دانشمندان بزرگ به خلق دانش، فراتر از کسب دانش دست زد، ادامه داد: دانشگاهیان باید تلاش کنند این دانش تبدیل به محصول شود تا نیازی از جامعه را رفع کند و علم از کلاس و دانشگاه به کارگاه برود؛ دانش باید در کارگاه باشد تا به نیازهای حقیقی جامعه پاسخ دهد.
وی از بنیاد نخبگان استان فارس به دلیل برگزاری جلسات تقدیر از اساتید و دانشمندان بزرگ تقدیر کرد.

دکتر حبیب شریف ، رئیس بنیاد ملی نخبگان استان فارس هم در این آیین اظهار داشت: قطعاً پروردگار عالم توفیق خدمت را به کسانی خواهد داد که سزاوارشان بوده است. این چنین است که دکتر حبیب فیروزآبادی، دکتر افسانه صفوی، دکتر هاشم شرقی و دکتر ناصر ایران پور از سوی ذات اقدس احدیت این توفیق را کسب می نمایند و چه خوب که این بزرگواران از این فرصت های گرانبها بهره مند گردیدند؛ فرصت خدمت به کشور، عشق ورزیدن به این مرز و بوم، عشق به جوانان این طالبان علم و فضیلت.
وی ادامه داد : براساس سند راهبردی کشور در امور نخبگان هدف از تکریم، توسعه و ترویج فرهنگ تکریم، شناسایی اثرگذاری علمی و فرهنگی نخبگان جامعه، شناسایی رموز موفقیت آنها، زمینه‌سازی حضور هرچه بیشتر این افراد در جامعه به منظور اثرگذاری بیشتر، معرفی مشاهیر ایرانی در سطوح ملی و بین المللی و در نهایت الگوسازی شیوه زندگی علمی و فرهنگی این عزیزان است.
دکتر شریف افزود: این مراسم با برای تکریم و پاسداشت نخبگی بزرگان و فرهیختگانی است که به بهترین شکل ممکن اثرگذاری خود را با تلاش، بلند همتی، صلابت و صراحت در سال‌های متمادی به رخ همگان کشیدند و از پیشگامان نخبه پروری و توسعه فعالیت‌های علمی در حوزه شیمی در سطح ملی و بین المللی بودند.

عکس های بیشتر مرتبط با این خبر در آرشیو الکترونیکی روابط عمومی دانشگاه شیراز موجود است.
http://gallery.shirazu.ac.ir

 


آخرین اخبار

مراسم تودیع و معارفه رؤسای دانشکده علوم
مراسم تودیع و معارفه رؤسای دانشکده علوم
دوشنبه 1401/11/24 ساعت ۱۳ چهارراه ادبیات، دانشکده علوم، ساختمان شماره ۱، سالن شهید منتظری
برگزیده شدن 10 نفر از 15 نفر دانشمندان جهانی پراستناد دانشگاه شیراز، از دانشکده علوم
برگزیده شدن 10 نفر از 15 نفر دانشمندان جهانی پراستناد دانشگاه شیراز، از دانشکده علوم
براساس رتبه‌بندی تازه‌ای که با همکاری دو مؤسسه‌ی الزویر و مندلی و برپایه‌ی داده‌های پایگاه اسکوپس در سال ۲۰۱۹ انجام‌ و به‌تازگی منتشر شده؛ ۱۵ تن از اعضای هیأت علمی دانشگاه شیراز در زمره‌ی پراستنادترین دانشمندان جهان سال ۲۰۱۹ قرار گرفته‌اند که اسامی...
استاد دانشگاه شیراز؛ پژوهشگر برگزیده‌ی ماهی‌شناسی کشور
استاد دانشگاه شیراز؛ پژوهشگر برگزیده‌ی ماهی‌شناسی کشور
انجمن ماهی‌شناسی ایران و دانشگاه تربیت مدرس، دکتر حمیدرضا اسماعیلی، استاد ماهی‌شناسی دانشگاه شیراز را به‌عنوان پژوهشگر برگزیده‌ی ماهی‌شناسی کشور معرفی و طی مراسمی از ایشان، به‌پاس زحمات ارزشمندشان در توسعه‌ی علم ماهی‌شناسی قدردانی کرد. دکتر...
حال این روزهای ریاضیات در کشور ما ناخوش است
حال این روزهای ریاضیات در کشور ما ناخوش است
رئیس دانشکده علوم دانشگاه شیراز تصریح کرد: همه صاحب نظران اذعان دارند که حال این روزهای ریاضیات در کشور ما ناخوش است و گرایش بی حد و حصر دانش آموزان دوره متوسطه به علوم تجربی، بی توجهی به بازار کار و وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان علوم ریاضی به این معضل...
جایگاه بین المللی 11 دانشگاه در علوم زمین
جایگاه بین المللی 11 دانشگاه در علوم زمین
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: وضعیت 11 دانشگاه کشور در رتبه بندی لایدن سال 2016 در حوزه علوم زندگی و زمین نشان می دهد که دانشگاه تهران در رتبه 84 کمیت تولید علم برتر است.
برگزاری نخستین کنفرانس سنجش از دور و سیستم‏ های اطلاعات جغرافیایی در علوم زمین در دانشگاه شیراز
برگزاری نخستین کنفرانس سنجش از دور و سیستم‏ های اطلاعات جغرافیایی در علوم زمین در دانشگاه شیراز
نخستین کنفرانس سنجش از دور و سیستم های اطلاعات جغرافیایی در علوم زمین از سوی مرکز پژوهش های علوم جوی و اقیانوسی در دانشکده ی کشاورزی دانشگاه شیراز برگزار گردید. در ابتدای مراسم افتتاحیه، دکتر سید محمدجعفر ناظم السادات، دبیر علمی کنفرانس گفت: کاربرد...
عنوان استاد برجسته شیمی کشور به عضو هیات علمی دانشگاه شیراز رسید
عنوان استاد برجسته شیمی کشور به عضو هیات علمی دانشگاه شیراز رسید
شیراز-ایرنا- پروفسور داریوش مولا، استاد دانشگاه شیراز از سوی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران به عنوان استاد برجسته مهندسی شیمی کشور در سال 1398 انتخاب شد.
مراسم اهدای جایزه ملی فیزیک بهداشت سیمین
مراسم اهدای جایزه ملی فیزیک بهداشت سیمین
مراسم اهدای دومین جایزه ملی فیزیک بهداشت سیمین با حضور جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز و برخی مسئولان استانداری در سالن قطب دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه شیراز برگزار شد. دکتر رضا فقیهی ، استاد دانشکده مهندسی...
برگزاری همایش روز فیزیک در دانشگاه شیراز
برگزاری همایش روز فیزیک در دانشگاه شیراز
امسال نیز همزمان با دانشگاه های دیگر کشور ،همایش روز فیزیک در دانشگاه شیراز برگزار شد. این برنامه توسط بخش فیزیک و رصدخانه بیرونی با همکاری انجمن فیزیک ایران ترتیب یافت. انجمن علمی آموزشی معلمان فیزیک فارس، انجمن علمی بخش فیزیک و انجمن نجوم و...
دانشگاه
null
دانشگاه
دانشگاه شیراز